Forum Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego Strona Główna Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego
Forum dyskusyjne RPZ z Malborka i Gdańska
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Regulamin Regimentu

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego Strona Główna -> Ogłoszenia i regulaminy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mateusz
Kapitan



Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 422
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:34, 30 Paź 2012    Temat postu: Regulamin Regimentu

1 ) O grupie
Regiment Piechoty Zaciężnej jest grupą rekonstrukcyjną odtwarzającą oddział najemników z epoki średniowiecza (koniec XIV początek XV w.) według źródeł z epoki. Grupa rekonstruuje kulturę materialną odtwarzanego okresu oraz wybrane tradycje, obyczaje i inne elementy kultury niematerialnej. Grupa dzieli się na podgrupy zwane dalej kopiami rycerskimi.

2 ) O hierarchi, prawach i obowiązkach
a) Łańcuch dowodzenia: Kapitan --> porucznik --> pozostali oficerowie --> namiestnicy --> funkcyjni (w zakresie swoich funkcji) --> regimentariusze --> nowicjusze.
b) Kapitan (OBERSZTER)– dowodzi grupą, ma decydujący głos przy awansach i usunięciach z grupy. Zajmuje się zgłoszeniami na turnieje; decyduje o wydatkach z pieniędzy regimentu; negocjuje z zamawiającym warunki pokazów; wyznacza funkcyjnych i oficerów; ustala treść regulaminu; rozwiązuje wszelkie kwestie sporne. Kapitan nie może zostać odwołany ze stanowiska. Może zrzec się swojej funkcji na korzyść innego członka grupy.
c) Oficer – ma prawo wydawać polecenia niższym rangą nie tylko w zakresie swojej funkcji. Zastępuje kapitana podczas jego nieobecności. Obecnie oficerami pozostają Wilk i Ithiniel.
d) Namiestnik – dowodzi lokalnym oddziałem Regimentu. Koordynuje jego działalność poprzez przydział zadań i organizację spotkań. Określa cele lokalnego oddziału i dba o jego promocję. Zajmuje się rekrutacją nowych członków. Namiestnik Tczewa: Waldemar Arndt, Namiestnik Warszawy: stanowisko nie obsadzone/
e) Zastępca namiestnika – pełni obowiązki skarbnika i kwatermistrza lokalnego oddziału. Zajmuje się zbieraniem składek i prowadzeniem rejestru przychodów i rozchodów lokalnego oddziału. Kontroluje stan wyposażenia bractwowego użytkowanego przez lokalny oddział i w razie potrzeb wyznacza osoby odpowiedzialne za naprawy lub wykonanie nowego wyposażenia. Zastępuje namiestnika podczas jego nieobecności.
f) Funkcyjny – Regimentariusz pełniący dodatkowe obowiązki w wyznaczonym przez kapitana zakresie. Może wydawać polecenia innym członkom grupy, ale tylko w zakresie swojej funkcji. Funkcyjni mogą być wyznaczani doraźnie przez oficerów w miarę bieżących potrzeb.
g) Regimentariusz – członek Regimentu, który ukończył nowicjat. Ma prawo do noszenia badgesa oraz szaty wierzchniej i/lub sakiewki w barwach drużyny. Ma prawo uczestniczyć w turniejach pod sztandarem grupy. Dba o dobre imię grupy. Udziela się w zadaniach wyznaczonych przez kapitana i funkcyjnych. Może zgłaszać propozycje usprawnień w funkcjonowaniu grupy. Ma obowiązek dbać o rozwój grupy.
h) Starszy regimentariusz - ranga honorowa przysługująca członkom Regimentu, którzy odsłużyli co najmniej 5 lat i nie pełnią innych funkcji.
i) Nowicjusz – Nowy członek bractwa aspirujący do rangi regimentariusza. Może jeździć na wyjazdy tylko wtedy, jeśli posiada minimum sprzętowe podane niżej. Dopuszcza się jeden wyjazd w niepełnym stroju na mniejszą imprezę.
j) Regimentariusz honorowy – Ma prawo nosić badgesa grupy. Poza wyjazdami jest zwolniony z obowiązków na rzecz Bractwa, chyba że wykaże się własną inicjatywą.

3 ) O funkcjach
a) Porucznik (OBERSZER-LEUTNANT) – reguluje wszystkie kwestie stricte wojskowe: dowodzi w polu i podczas pokazów, przyznaje według zasług sprzęt bojowy należący do grupy, jest autorytetem w kwestii uzbrojenia. Funkcję tą pełni Wilk.
b) Chorąży – Przechowuje sztandar, który jest najważniejszym atrybutem grupy. Dba o jego przyzwoity wygląd, a także o „lancę namiętności”. Prowadzi poczet sztandarowy. Funkcję pełni Kuba.
c) Oboźny - (LAGERMEISTER) – Dba o sprzęt obozowy zwłaszcza namioty. Wyznacza osoby do ich napraw i sam daje przykład. Podobnie w przypadku wykończeń namiotów świeżo wykonanych. Podczas wyjazdów dba o porządek w obozie (także we wnętrzu namiotów), oraz o budowę urządzeń wyposażenia obozowego. Wyznacza osoby pilnujące obozu. Koordynuje działania zastępców namiestników związane z wyposażeniem należącym do Regimentu. Funkcję tą pełni Robert.
d) Kuchmistrzyni – Reguluje kwestie związane z obiadami na wyjazdach. Ustala wielkość dziennej składki i zajmuje się jej ściąganiem na początku turnieju. Wyznacza na każdy dzień wyjazdu osobę gotującą i pomocnika. W miarę możliwości pilnuje, aby obiady były epokowe, a część składki pozostała na organizację biesiady. Funkcję tą pełni Vinco
e) Szatna – Dba o historyczność strojów członków grupy. Wyznacza wymogi co do strojów, oraz długość okresów przejściowych na ich spełnienie. Wymogi są zebrane w dodatkowym regulaminie strojów, z którym każdy ma się obowiązek zapoznać. Szatna organizuje przeglądy strojów, podczas których wyznacza poprawki i uzupełnienia. Ma prawo wyznaczać kary administracyjne za niewykonanie poprawek w wyznaczonym terminie, a w skrajnym przypadku może zakazać wyjazdów z grupą. Funkcję tą pełni Vinco.
f) Skryba – Zajmuje się pisaniem glejtów na turnieje oraz przygotowaniem glejtów i odpustów do sprzedaży w formie souvenirów. Funkcja nieobsadzona.
g) Dowódca stanowiska artyleryjskiego (Starszy nad armatą)– Dowodzi artylerią w warunkach polowych. Dba o organki i inne elementy wyposażenia stanowiska. Wyznacza osoby do ich wykonania napraw i konserwacji. Funkcja nieobsadzona.
h) Szpitalnik – Dba o wyposażenie regimentowej apteczki. Funkcję pełni Magda Jerszyńska.

4 ) O nowicjacie
Nowy członek Bractwa musi odbyć nowicjat, aby uzyskać status Regimentariusza. Nowicjat trwa przeważnie jeden sezon. Kapitan może zadecydować o jego wydłużeniu, kiedy nie zostały wypełnione wszystkie założenia, lub skróceniu, jeśli nowicjusz miał już wcześniej styczność z rekonstrukcjami historycznymi. Podczas nowicjatu nowy członek jest zobowiązany do zorganizowania sobie zgodnego z wymogami minimum sprzętowego, wykazania własnej inicjatywy na rzecz grupy, oraz wyjazdu, na co najmniej jeden turniej/pokaz. Absencja nowicjusza na pokazie/turnieju, na który był wcześniej zgłoszony jest podstawą do wydalenia go z grupy w trybie natychmiastowym. Ponadto nowicjusz jest zobowiązany do nabycia wiedzy o odtwarzanym okresie. W tym celu zaleca się przeczytanie książki "Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu". Nowicjat rozpoczyna się z chwilą podpisania wypełnionej karty nowicjatu przez kapitana.

5 ) O dyscyplinie
a) Z poleceniami starszych rangą nie polemizujemy.
b) Za niewypełnienie obowiązków kapitan, oficerowie i niektórzy funkcyjni mogą wyznaczać kary administracyjne.
c) Za niesubordynacje, szarganie imienia Regimentu, notoryczne uchylanie się od obowiązków, nieuzasadnione nie uczestniczenie w życiu grupy dowództwo przy decydującym głosie kapitana ma prawo usunięcia z grupy.

6 ) O finansach
a) Z pieniędzy uzyskanych z pokazów i imprez komercyjnych po odjęciu kosztów organizacji (transport, noclegi, jedzenie, wyposażenie itp.) 1/3 pozostaje na koncie Regimentu, a pozostała kwota jest wypłacana w formie żołdu. Kapitan może zadecydować o zmianie tej proporcji w porozumieniu z uczestnikami pokazu w przypadku dużych bieżących potrzeb Regimentu.
b) Podział żołdów z pokazów dużych (5 uczestników i więcej):
- pomocnicy, kobiety niepełniące innych funkcji oraz nowicjusze korzystający ze sprzętu Regimentu – 1 jednostka żołdu
- łucznicy i artylerzyści – 2 jednostki żołdu
- zbrojni i fire-show – 3 jednostki żołdu
- prowadzący pokaz +1 jednostki żołdu
- oficer odpowiedzialny za logistykę +1 jednostki żołdu
- osoba polecająca Regiment do wykonania pokazu + 1 jednostka żołdu (ten dodatek nie jest wypłacany w przypadku, gdy kontrahent sam odnalazł w materiałach reklamowych standardową ofertę RPZ)
c) Podział żołdów z toru łuczniczego i tym podobnych: uzyskany przychód jest dzielony przez liczbę osób i ilość przepracowanych godzin. Stanowisko nadzoruje funkcyjny, którego żołd jest powiększony o ¼. Środki są rozliczane przez kapitana i funkcyjnego.
d) Podział żołdów z pokazów małych (mniej niż 5 uczestników) określa oficer odpowiedzialny za logistykę.
e) Pieniądze bractwowe są wydawane na sprzęt obozowy, apteczkę, a także uzbrojenie ochronne i inne.
f) Z pieniędzy bractwowych w pierwszej kolejności korzystać mogą ci, którzy na nie zapracowali.
g) Przychody ze składek oraz pokazów organizowanych przez cały RPZ pozostają w głównej kasie. Przychody z pokazów i inicjatyw oddziałów lokalnych pozostają w kasie lokalnego oddziału.
h) Każdy z zainteresowanych członków i nowicjuszy Regimentu ma pełny wgląd w rozliczenia finansowe i w dowody księgowe.

7 ) O użytkowaniu wyposażenia regimentowego
a) Regimentariusz, któremu został powierzony sprzęt regimentowy jest zobowiązany do dbania o jego należyty wygląd, konserwację, bieżące naprawy, zabezpieczenie przez zniszczeniem czy kradzieżą, a także do wypożyczenia go innemu regimentariuszowi na polecenie oficera.
b) Na użytkowanie sprzętu podpisywana jest każdorazowo umowa pomiędzy Stowarzyszeniem a regimentariuszem na okres 1 roku. Umowa zawiera szczegółowe prawa i obowiązki wypożyczającego.
c) W przypadku uzbrojenia ochronnego i zaczepnego możliwe jest wykupienie go przed wygaśnięciem umowy poprzez dodatkową pracę na rzecz Regimentu lub wkład finansowy.
d) W przypadku zniszczenia wyposażenia z winy wypożyczającego koszty ponosi wypożyczający. Oceny wartości w chwili zniszczenia oraz ustalenia winnego zniszczenia sprzętu dokonuje komisja składająca się z zarządu Stowarzyszenia.

8 ) O strojach
a) Obowiązują ramy czasowe 1380 – 1420
b) Szczegółowe wytyczne są zawarte w dodatkowym regulaminie strojów. Obowiązkowe dla każdego jest zapoznanie się z tymi wymogami.

9 ) O szatach bractwowych
a) Szata bractwowa wyróżnia pełnoprawnego regimentariusza. Otrzymuje on na nią materiały zakupione z wspólnej kasy. Szata jest własnością grupy i po odejściu regimentariusza z grupy winna być zwrócona kapitanowi lub innemu funkcyjnemu.
b) Zbrojnym przysługuje wappenrock w kolorze czerwonym z czarnymi wykończeniami i marką po lewej stronie. Za zgodą dowódcy kopii może to być inna szata wierzchnia z epoki.
c) Łucznikom i artylerzystom przysługuje pikowany bezrękawnik zakładany na wierzch stroju bojowego. Wzór znajduje się w Traht, Wehr und Waffen 1350-1450 (Tafel I, Teil VI). Pikowaniec w kolorze szarym z czarnymi wykończeniami i marką po lewej stronie. Za zgodą dowódcy kopii inny wzór.
d) Wszystkim członkom normalnym Regimentu przysługuje sakiewka wełniana z marką wykończona tak, aby pasowała do statusu społecznego odtwarzanej postaci.
e) Marka na szacie powinna mieć wielkość dłoni, ewentualnie mniejszą w przypadku sakiewek.

10 ) O kopiach rycerskich
a) Aby zachować realia średniowiecznego feudalizmu Regiment składa się z kopii rycerskich i innych grup funkcyjnych.
b) Kopia rycerska składa się z dowódcy w ekwipunku rycerskim, przybocznych oraz strzelców.
c) Podstawowymi obowiązkami dowódcy kopii są pomoc w doborze uzbrojenia oraz dbałość aby wyposażenie podległych mu osób zachowywało zasadę rekonstrukcji statystycznej.
d) Dowódcami kopii są Mateusz i Wilk.

11 ) O uzbrojeniu
a) Obowiązuje datowanie 1370 – 1430
b) Tak jak w przypadku strojów obowiązują zasady spójności i historyczności.
c) Ze względu na różne wymogi podczas różnych imprez nie jest podawane minimum sprzętowe, zaleca się jednak dążenie do spełnienia wymogów grunwaldzkich.
d) Tylko dowódcy kopii mogą nosić uzbrojenie typowo rycerskie, w tym miecze i buzdygany. Wyjątki od tego punktu za zgodą dowódcy kopii.
e) Kwestie sporne odnośnie uzbrojenia rozwiązują Wilk i Mateusz.

12 ) O pokazach
a) Warunki pokazów negocjuje kapitan.
b) Ceny określa oficjalny cennik. Ustępstwa od niego są możliwe tylko w przypadku, gdy zleceniodawcą jest osoba znajoma lub organizacja charytatywna.
c) Członkowie Regimentu biorący udział w pokazach innych grup lub organizacji nie mogą podczas tychże pokazów używać barw bractwowych. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy grupa zostaje osobno wymieniona jako RPZ.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mateusz dnia Nie 16:54, 24 Lis 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego Strona Główna -> Ogłoszenia i regulaminy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin