Forum Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego Strona Główna Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego
Forum dyskusyjne RPZ z Malborka i Gdańska
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Regulamin strojowy

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego Strona Główna -> Ogłoszenia i regulaminy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vinco
Szatna, Kuchmistrzyni, Oficer



Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 232
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń/Gdynia

PostWysłany: Czw 16:03, 08 Wrz 2011    Temat postu: Regulamin strojowy

Regulamin strojowy Stowarzyszenia "Regiment Piechoty Zaciężnej z Malborka"

1. W doborze stroju obowiązuje datowanie: 1380-1420
a) dla uniknięcia nieporozumień dobrze jest być zaopatrzonym w ikonografię swoich strojów
b) gdy posiadana ikona posiada inne datowanie niż podane jako obowiązujące, można się zgłosić do Kapitana lub Szatnej czy może zostać mimo wszystko zatwierdzona

2. Strój musi być w pełni historyczny – musi odpowiadać zarówno pod względem odtwarzanej postaci jak i ram czasowych a także występowania geograficznego. Szczególnie uprasza się o przykładne dobieranie elementów stroju względem odtwarzanej klasy społecznej. W Regimencie panuje roboczy podział na trzy podstawowe klasy: chłopów, mieszczan, szlachtę.

3. By być w pełni Regimentariuszem należy posiadać minimum wyposażenia:
a) Dla Panów:
- gacie
- koszula
- nogawice
- doublet (lub dla chłopów tunika)
- okrycie wierzchnie (zależne od odtwarzanej klasy; w postaci szaty, płaszcza lub u chłopów przeszywanicy)
- buty
- pas
- nakrycie głowy pasujące do stroju
b) Dla Pań:
- giezło
- nogawiczki
- suknia obozowa
- okrycie wierzchnie (zależne od odtwarzanej klasy; suknia lub płaszcz)
- buty
- pas
- nakrycie głowy pasujące do stroju

4. Do uszycia strojów należy używać naturalnych materiałów zgodnych z występującymi w epoce. Dopuszczane materiały:
- len (bielizna, suknie obozowe/spodnie, doublety, nogawiczki, podszewki, niektóre rodzaje nakryć głowy, torby pielgrzymki)
- wełna – zarówno w formie sukna jak i flauszu (ciepłe suknie obozowe/spodnie, doublety, stroje wierzchnie, płaszcze, nogawice, nogawiczki, niektóre rodzaje nakryć głowy)
- jedwab (w strojach klas wyższych w postaci: bielizny, sukni spodnich, doubletów, nogawic, nogawiczek, podszewek, nakryć głowy)
- barchan (bielizna, podszewki, nogawiczki, niektóre rodzaje nakryć głowy, torby pielgrzymki)
- bawełna (dopuszczana głównie u osób odtwarzających wyższe sfery w formie bielizny, nogawiczek, podszewek, do niektórych rodzajów nakryć głowy)
WAŻNE: AKSAMIT JEST DOPUSZCZANY JEDYNIE JEDWABNY W STROJACH SZLACHECKICH.
- futro: strój wierzchni (bogate mieszczaństwo, szlachta) może być wykończony futrem. Nie dopuszcza się sztucznych oraz ze zwierząt które były nie do pozyskania dla naszej szerokości geograficznej (np. z Nowego Świata – nie dotyczy norki amerykańskiej).
- skóra: dopuszcza się jedynie skóry naturalne i nieuszlachetnione chemicznie. Nie dopuszcza się skóry dwoinowej, skóry lakierowanej i skóry madras. Skóra świńska dopuszczalna tylko u szlachty i w niewielkich ilościach. Zabronione jest także używanie współczesnych troków wojskowych

5. W stroju jedynie niewidoczne szwy nośne mogą zostać uszyte maszynowo. Wszelkie wykończenia oraz widoczne szwy muszą być wykonane ręcznie. Dopuszczalne są nici sztuczne, zaleca się jednak używanie naturalnych zwłaszcza przy widocznych wykończeniach.
W odtwarzanej epoce materiały tkane były na krosnach wąskich – więc szerokość materiału nie przekraczała 60 cm. Jest to istotne podczas szycia płaszczy i innych obszernych szat – wtedy należy zastosować metodę sztukowania by nabrało to wiarygodności. Wyjątkiem mogą być osoby odtwarzające szlachtę – houpellandy i płaszcze mogą być „niesztukowane”, ważne jest jednak by w takich przypadkach płaszcz był również na podszewce.

6. W sprawie butów:
- ramy czasowe te same co przy całym stroju a więc 1380-1420 (nie wchodzą zatem buty „do uszu” i buty z doszytą wywiniętą częścią cholewy)
- materiał: skóra bydlęca, licowa, nielakierowana w kolorach: naturalnym, białym, czarnym, czerwonym. Jedynie w przypadku ażurowanych butów dworskich może być dopuszczona skóra nielicowa. Musi również spełniać wymogi zawarte w punkcie 4.
- podeszwa: obowiązkowo skórzana, doszyta za pomocą szwów skośnych, z brendzlem lub bez; dopuszczalna druga warstwa podeszwy doszyta do brendzla; nity antypoślizgowe na drugiej warstwie podeszwy - dopuszczalne klepane nity stalowe robione maszynowo
- szwy: konstrukcyjne niewidoczne, wyjątek zszycie noska; dopuszczalne stosowanie nici syntetycznej choć zaleca się woskowaną nić lnianą
- buty posiadające cholewę ponad kostkę mogą nosić jedynie mężczyźni

7. Wszystkie dodatki i uzupełnienia strojów (takie jak np. sakiewki, kaletki, okucia, sprzączki etc.) winny mieć swoje odpowiedniki w źródłach. W niektórych skrajnych przypadkach dopuszcza się by gdy nie posiadają poparcia utrzymane były jedynie w stylistyce epoki.
Osoby odtwarzające warstwę chłopów nie mogą nosić ozdób, sprzączek itp. z metali kolorowych (w tym szlachetnych) – pod tą zasadę nie podlegają badgesy Regimentowe, Chorągwiane i inne „honorowe”.
Elementy skórzane będące dopełnieniem stroju (kaletki, paski itd.) muszą być wykonane ze skór zwierząt dostępnych dla naszej szerokości geograficznej oraz muszą pozostać w kolorach: naturalnym, białym, czarnym, czerwonym. Ponadto muszą spełniać wymogi zawarte w punkcie 4.
Jedynie osoby odtwarzające szlachtę mogą nosić skóry farbowane.

8. Podczas przebywania w stroju historycznym należy unikać współczesnych wymysłów m.in.:
a) wystających, a więc widocznych, elementów współczesnej bielizny (majtek, ramiączek od bielizny, skarpetek itd.)
b) włosów widocznie związanych gumką lub spiętych innym współczesnym wymysłem (użyć rzemienia, wstążki, czegokolwiek)
c) pomalowanych i sztucznych paznokci
d) makijażu (przy uroczystościach jedynie dla klasy wyższej może być dopuszczony niebieski cień na oczy i czerwona szminka)
e) wszelkie tatuaże, piercingi i inne udziwnienia ciała mają być zakryte i niewidoczne (dopuszczalna jest jedna para dziurek w uszach)
f) typowo współczesne fryzury i kolory włosów powinny być niewidoczne
g) ewidentnie współczesnej biżuterii – winna ona imitować tą zgodną z odtwarzanym okresem by nie gryzła się ze strojem
h) noszenia współczesnych elementów ubrań podczas przebywania w stroju historycznym
i) palenia papierosów

9) Nakazy i zakazy względem noszenia strojów:
a) giezła na ramiączkach noszone mogą być gdy są niewidoczne pod suknią lub podczas aktów ablucji – zatem gdy jest gorąco nie opuszcza się górnej części sukni gdy ma się na sobie takowe giezło – lepszym historycznym sposobem jest noszenie sukni obozowej z krótkim rękawem a pod nią giezła z długim i zakasanie rękawów, można również dół sukni założyć za pasek tak by odsłonić nogi
b) Panowie powinni unikać chodzenia z odsłoniętą klatą gdy jest gorąco – zarówno na ikonografii jak i według przekazów pisanych wiadomo, iż lepiej postrzegane było chodzenie w krótkich gaciach niż bez koszuli – stąd ich długość
c) zarówno Panowie z mieszczaństwa jak i ze szlachty gdy posiadają szatę wierzchnią kończącą się powyżej kolana winni są nosić do niej nogawice łączone na tyłku – w celu uniknięcia tzw. pieluchy
d) w trakcie uroczystości wszyscy powinni przywdziać nakrycie głowy pasujące do stroju
e) poza terenem obozu Panie powinny nie tylko mieć nakrycie głowy ale zadbać by włosy były niewidoczne (mogą być widoczne jedynie w fryzurach zgodnych z epoką) – są nieliczne odchylenia od tej reguły w postaci Pań w strojach dworskich, małych dziewczynek w wianuszkach i odtwarzających nierządnice*
f) mężatki poza terenem obozu powinny nosić chustę zakrywającą szyję*
* na imprezach, na których nasz obóz wygląda tak jak np. na Wenecji (a więc nie mamy prywatności), obowiązek noszenia chust jest stały i nieaktualny tylko podczas wizyt przy wodzie, podczas jedzenia i po zmroku gdy nie ma już turystów

10. Za niedopełnienie wymogów w kwestii strojów Szatna ma prawo przyznać karę administracyjną. Kara administracyjna zostaje przyznana podczas trzeciego upomnienia na temat danego błędu, np.:
jakiś element stroju został uszyty z poliestru – pierwsze upomnienie mające na celu uświadomienie błędu, gdy nie zostanie on poprawiony wg wytycznych drugie upomnienie, gdy nadal brak poprawek następuje ostateczne upomnienie wraz z przyznaniem kary administracyjnej.
Podczas przyznania kary administracyjnej następuje zakaz udziału w życiu Regimentu do czasu wykonania owej kary jak i do czasu naprawy błędu. W wyjątkowych przypadkach warunki wykonania kary mogą być negocjowane z Szatną lub Kapitanem.
Kary administracyjne polegać będą na dodatkowej pracy na rzecz Regimentu.

11. Zarówno Szatna jak i Kapitan nie są wszechwiedzący – można negocjować i podsuwać niektóre rozwiązania poparte odpowiednimi argumentami – nie gwarantuje to posłuchu ale próbować można.

12. Każdy „innowacyjny” pomysł winny być konsultowany z Kapitanem lub Szatną.

13. Nieznajomość regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Regiment Piechoty Zaciężnej imienia Bernarda Szumborskiego Strona Główna -> Ogłoszenia i regulaminy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin